طراحی و مهندسی معکوس سيستم کنترل

 

 

بررسي مدارک فني واحد BTX شرکت فرآورش مجتمع بندر امام جهت كسب دانش فني فلسفه كنترل برج هاي جداسازي

برج­هاي تقطير از مهم­ترين تجهيزات فرآيندي به کار رفته در يک واحد توليدي هستند. نحوه انتخاب يک سيستم کنترلي مناسب براي برج تقطير، در عملکرد برج و کيفيت محصول تاثير مستقيم و بسزايي دارد. ارتباط بين متغير هاي موجود در برج تقطير (فشار، دما، غلظت، ارتفاع مايع، دبي جريان برگشتي، بار حرارتي کندانسور و ريبويلر و ...) و چيدمان حلقه  هاي کنترلي اهميت زيادي دارد.

ايجاد شرايط پايدار براي عمليات برج، تغيير شرايط عملياتي در برج به منظور رسيدن به مشخصات مناسب محصول، دستيابي به حداکثر توليد محصول و حداقل کردن مصرف انرژي از اهداف اصلي کنترل برج مي باشد.

لازم به ذکر است که از مشکلات کليدي که بسياري از مجتمع­هاي پتروشيمي کشور با آن درگير هستند بخش جداسازي مواد خام و محصولات نهايي مي باشد. عدم شناخت دقيق علمي و فرآيندي از راهبري و کنترل اين بخش مي تواند کليه فاکتور اقتصادي يک مجتمع را تحت تاثير قرار دهد.

هدف از انجام بررسی دقيق فلسفه کنترل برج هاي BTX مجتمع فرآورش بندر امام کسب دانش فني آن بود. با احراز اين مهم راه براي به سرويس آوردن کنترل اتوماتيک محقق گرديد.

لازم به ذکر است که اهداف زير به ترتيب در مرحله اول پروژه محقق گردید:

  • بررسي مدارک فني واحد BTX شرکت فرآورش مجتمع بندر امام جهت كسب دانش فني فلسفه كنترل برج هاي جداسازي
  • تهيه شبيه ساز جهت اعمال دانش فني فلسفه کنترل و ارزيابي و اصلاح آن و نيز ارايه راهکار احتمالي بهتر در اين مورد
  • اجراي عملي نتايج بدست آمده از مراحل قبلي بر روي واحد جهت راهبري واحد


يکي از مشکلات کليدي در فرآيند هاي پتروشيمي، پالايشي و شيميايي راهبري صحيح فرآيند در طول عمر کاري واحد مي باشد. معمولاً صاحبان دانش فني و طراحان اين واحد ها ضمانت هاي لازم جهت راه اندازي و تحويل آن به کارفرما را ارايه مي دهند، ولي به دلايل مختلف راهبري فرآيند به راحتي ميسر نگشته و معمولاً هزينه هاي هنگفتي که بابت تجهيزات کنترل فرآيند در زمان طراحي، خريد و نصب تحميل شده، به هدر مي رود. علاوه بر هزينه ­هاي سرمايه ثابت، راه بري در طول بهره برداري سيستم با مشکلات و دشواري هاي زيادي همراه خواهد بود که عملاً راه اندازي به مفهوم واقعي و رسيدن به خلوص محصولات مورد نظر را تا ماه ها به تعويق مي اندازد.

 مشکلاتي که مي توان در نگاه اول از آنها نام برد به قرار زير است:

  • عدم آشنايي کارشناسان واحد از نحوه تنظيم پارامتر هاي کنترل
  • عدم اعتماد و شناخت کارشناسان واحد از فلسفه کنترل ارايه شده بدليل عدم  شناخت تکنولوژي ارايه شده.
  • تغييرات و نوسانات خوراک واحد


متاسفانه عدم شناخت فرآيند هاي نسبتاً پيچيده از سوي کارشناسان و مشاوران واحد­ها، لطمات کاملاً مشهودي را در مجتمع­هاي توليدي به اقتصاد کشور تحميل نموده است. در حالي که پتانسيل بسيار توانمند براي رفع اين مشکلات گلوگاهي در کشور وجود دارد که مي تواند در مراحل طراحي پايه مهندسي و نيز بعد از راه اندازي واحد به همراه کارشناسان اين واحد فعاليت نمايند.

يکي از اين واحد ها در بخش آروماتيک بندر امام در بخش برج هاي BTX مي­باشد. عليرغم وجود يک سيستم کنترل پيشرفته در برج هاي آن متاسفانه چندين سال است که اين واحد بصورت دستي کنترل شده و همواره زير Spec طراحي شده در حال بهره ­برداري می باشد.

مهندسی معکوس سيستم کنترل پيشرفته
مهندسی معکوس سيستم کنترل پيشرفته